Geocaching to gra idealna dla miłośników turystyki, zwiedzania, poznawania tajemnic i rozrywek na świeżym powietrzu. By ją rozpocząć, wchodzimy na stronę www.geocaching.com/play pobieramy aplikację /płatną/ umożliwiającą grę. Opcja bezpłatna – korzystamy z urządzenia GPS, posługując się danymi ze strony www.geocaching.pl.

geo-cache

 

Na czym polega geocaching?

Gra polega na odnajdywaniu skrytek z ukrytymi w nich skarbami przy użyciu współrzędnych geograficznych, czasem jednak one same nie wystarczą do odkrycia skrzynki. Gracze muszą często rozwiązywać zagadki, łamać szyfry, wspinać się czy gimnastykować, by dotrzeć do konkretnej lokalizacji skrytki.

Skrytkę (pol. kesz) stanowi zabezpieczający przed wilgocią pojemnik, zawierający dziennik odwiedzin, który uzupełniamy. Czasem kesze skrywają również jakieś drobiazgi, które gracz może wziąć – etykieta wymaga jednak, by zostawić coś w zamian.

geo-skrytka
Dużym bonusem są opisy, jakie znajdziemy na stronie internetowej www.geocaching.pl, zrzeszającej polskich graczy. To ciekawostki, np. historyczne, przyrodnicze, architektoniczne, które zwykłą na pozór grę rekreacyjną mogą zmienić w krajoznawczą przygodę czy podróż w czasie:

Geocaching – skrytki

Warto na polskiej stronie wpisać swoją lokalizację i zobaczyć, ile skrytek znajdziemy w swojej okolicy: ilość naprawdę potrafi oszołomić, np. w okolicy Szczecina jest ponad 700 skrytek, w Świnoujściu – ponad 200, w Barlinku czy Stargardzie – ok. 100. Geocaching to świetny pomysł na promocję miejscowości czy regionu, jest też gratką dla obiektów czy atrakcji turystycznych: niewielkim kosztem możemy zorganizować dla wypoczywających u nas turystów całodzienną rozrywkę na świeżym powietrzu. Szukając skrytek, będą jednocześnie poznawać uroki naszego regionu. To możliwość wykorzystania potencjału tkwiącego w historii, krajobrazie czy architekturze danego miejsca.

 

geo-pl

Jakie są zalety geocachingu?

W trakcie gry napotkamy różne skrytki (np. skrytka tradycyjna, zagadkowa, wydarzenie), zróżnicować też można trudność zadania, terenu czy wysokość skrytki. Prócz oczywistej korzyści z gry, jaką jest wciągająca rozrywka na świeżym powietrzu, geocaching z pewnością usatysfakcjonuje miłośników zdrowej rywalizacji;). Na stronie www.geocaching.pl prowadzone są rozmaite statystyki, któe dają dodatkową frajdę, szczególnie jeśli gramy ze znajomymi czy bliskimi. Geocaching to rozrywka dla fanów aktywności umysłowej i fizycznej, podróży i rozwiązywania zagadek. Warto samemu zgłębić ten bogaty świat, który tu opisaliśmy bardzo pokrótce – trudno bowiem opowiedzieć o wszystkich jego niuansach i możliwościach. Zachęcamy do ich odkrywania!