Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL (Secure Socket Layer) to sposób zabezpieczenia danych na stronach internetowych dzięki szyfrowaniu całego połączenia. Kiedy więc wchodzimy na stronę www posiadającą SSL (np. www.zart.pl), wszystkie dane przesyłane między nami a serwerem są najpierw szyfrowane, potem zaś bezpiecznie przesyłane w odpowiednie miejsce. Kiedy zaś strona nie posiada certyfikatu SSL, nasze dane nie są w żaden sposób zabezpieczone i łatwo mogą wpaść w niepowołane ręce. To szczególnie ważne w przypadku stron, na których dokonujemy płatności internetowych, a więc m.in. sklepów online, serwisów aukcyjnych i – rzecz jasna – stron bankowości elektronicznej. Ale z protokołu SSL powinny również korzystać np. przychodnie, które na swoich stronach umożliwiają rejestrację online (a zatem pozostawienie danych osobowych). Dotyczy to również szkół każdego stopnia (gdzie dane umieszczane są w dziennikach czy indeksach elektronicznych), instytucji publicznych (wszelkich urzędów) czy ubezpieczeniowych.

Typy zabezpieczeń SSL 

Wyróżniamy 3 rodzaje certyfikatów:

– DV – Domain Validation – wersja podstawowa, zabezpieczająca jedynie domenę: wystarczająca z reguły, jeśli prowadzimy np. niewielki sklep internetowy.

– OV – Organization Validation – bardziej zaawansowana wersja szyfrowania, bazująca na wyższym stopniu weryfikacji firmy, która certyfikat zamawia. Jeśli, odwiedzając daną stronę, chcemy sprawdzić, na kogo wystawiono certyfikat, klikamy na ikonę kłódki w pasku adresu. Korzystają z niej np. duże sklepy internetowe czy urzędy.

– EV – Extended Validation – najbardziej rozbudowana wersja zabezpieczeń, której używają m.in. banki, firmy medyczne czy ubezpieczeniowe. W pasku adresu, obok kłódki, zobaczymy również nazwę firmy będącej właścicielem certyfikatu.

Jakie są zalety posiadania certyfikatu SSL?              

Oczywiście najbardziej podstawowa z nich to gwarancja bezpieczeństwa: szyfrowanie kryptograficzne wykorzystywane przez protokół nie dopuści do tego, by ktokolwiek niepowołany mógł odczytać i przejąć dane osobowe czy finansowe pozostawiane na stronie przez Waszych klientów. To szczególnie istotne dla każdego, kto prowadzi sklep internetowy, w którym wrażliwe dane są zbierane od użytkowników w czasie składania zamówień. Jeśli chcemy umożliwić klientom płatności elektroniczne, musimy poddać weryfikacji sposób zabezpieczenia naszej strony.

Zaimplementowanie na stronie szyfrowania SSL wpływa również na prestiż firmy, organizacji czy instytucji. W dzisiejszych czasach strony www niezabezpieczone przy pomocy SSL są bardzo źle oceniane przez użytkowników i zdecydowanie nie mają szans w konkurencji z tymi, które z SSL korzystają. Nie chodzi więc tylko o to, by nie dopuścić do ewentualnej kradzieży danych. Warto, szyfrując stronę przy pomocy SSL, pokazać klientom, że leży nam na sercu ich bezpieczeństwo i nie chcemy na nim oszczędzać. Rozmaite firmy proponują (w abonamencie) różne warianty cenowe zabezpieczeń SSL – oferta jest szeroka i tak zróżnicowana cenowo, że nawet małe sklepy czy portale znajdą na pewno coś odpowiedniego. Można również skorzystać z darmowej formy szyfrowania: https://letsencrypt.org.

Warto pamiętać także o tym, że konkurencja nie śpi – nie tylko w kontekście prestiżu. Coraz trudniej dziś wypromować swoje usługi czy towary w internecie – korzystanie z SSL wpływa pozytywnie na pozycjonowanie strony, sprawiając, że znajduje się ona wyżej na liście podobnych jej w wyszukiwarce.   

Zalety posiadania certyfikatu SSL są więc niepodważalne we współczesnym, coraz bardziej funkcjonującym online świecie. Jeśli temat jest Wam zupełnie obcy – koniecznie dowiedzcie się więcej na stronach firm oferujących certyfikaty i jak najszybciej zapewnijcie bezpieczeństwo swoim użytkownikom.