Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL (Secure Socket Layer) to sposób zabezpieczenia danych na stronach internetowych dzięki szyfrowaniu całego połączenia. Kiedy więc wchodzimy na stronę www posiadającą SSL, wszystkie dane przesyłane między nami a serwerem są najpierw szyfrowane, potem zaś bezpiecznie przesyłane w odpowiednie miejsce.

Kiedy strona nie posiada tego certyfikatu, nasze dane nie są w żaden sposób zabezpieczone i łatwo mogą wpaść w niepowołane ręce. To szczególnie ważne w przypadku stron, na których dokonujemy płatności internetowych, a więc m.in. sklepów online, serwisów aukcyjnych i – rzecz jasna – stron bankowości elektronicznej. 

Typy zabezpieczeń

Wyróżniamy 3 rodzaje certyfikatów:

DV – Domain Validation – wersja podstawowa, zabezpieczająca jedynie domenę: wystarczająca z reguły, jeśli prowadzimy np. niewielki sklep internetowy.

OV – Organization Validation – bardziej zaawansowana wersja szyfrowania, bazująca na wyższym stopniu weryfikacji firmy, która certyfikat zamawia. Jeśli, odwiedzając daną stronę, chcemy sprawdzić, na kogo wystawiono certyfikat, klikamy na ikonę kłódki w pasku adresu. Korzystają z niej np. duże sklepy internetowe czy urzędy.

EV – Extended Validation – najbardziej rozbudowana wersja zabezpieczeń, której używają m.in. banki, firmy medyczne czy ubezpieczeniowe. W pasku adresu, obok kłódki, zobaczymy również nazwę firmy będącej właścicielem certyfikatu.

Jakie są zalety posiadania certyfikatu SSL?

  1. Gwarancja bezpieczeństwa: szyfrowanie kryptograficzne wykorzystywane przez protokół nie dopuści do tego, by ktokolwiek niepowołany mógł odczytać i przejąć dane osobowe czy finansowe pozostawiane na stronie przez Waszych klientów.
  2. Prestiż: zaimplementowanie na stronie szyfrowania SSL wpływa również na prestiż firmy, organizacji czy instytucji. W dzisiejszych czasach strony www niezabezpieczone przy pomocy SSL są bardzo źle oceniane przez użytkowników i zdecydowanie nie mają szans w konkurencji z tymi, które z SSL korzystają.
  3. Wyświetlanie strony: promowanie usług i produktów w Internecie jest coraz trudniejsze – jeśli korzystasz z SSL, Twoja strona znajdzie się wyżej na liście wyszukiwań w Google. Czasami brak certyfikatu na stronie wywołuje pojawienie się komunikatu “Ta strona nie jest bezpieczna”. Użytkownik może kontynuować i wejść na stronę na własną odpowiedzialność. Wielu użytkowników na tym etapie rezygnuje z odwiedzenia strony.

Zalety posiadania certyfikatu SSL są więc niepodważalne we współczesnym, coraz bardziej funkcjonującym online świecie. Jeśli temat jest Wam zupełnie obcy – koniecznie dowiedzcie się więcej na stronach firm oferujących certyfikaty i jak najszybciej zapewnijcie bezpieczeństwo swoim użytkownikom.