O tym, jak przekuć pasję w turystyczną atrakcję, opowiada Bartłomiej Piaścik, twórca Parku Miniatur i Kolejek w Dziwnowie. Park Miniatur i Kolejek to miejsce, w którym można poczuć się jak Guliwer w krainie Liliputów. W malowniczym, położonym na zielonym terenie parku podziwiać możemy miniatury latarni morskich z polskiego wybrzeża oraz repliki lokomotyw, wagonów i parowozów z taborami. Wszystko wykonane jest z olbrzymią starannością i odwzorowaniem najdrobniejszych detali i kolorów.

Obraz może zawierać: na zewnątrz

A – jak atrakcja turystyczna

Ludzie często mnie pytają: Skąd taki pomysł? – opowiada Pan Bartłomiej. Jeżdżące miniaturowe kolejki, latarnie morskie i świat w mikroskali – wszystko w zielonym ogrodzie na otwartej przestrzeni. Odpowiedź to – pasja . Słowo-klucz, które otwiera oczy wszystkim ludziom we współczesnym świecie. Każdy z nas chce robić to, co lubi – prawda? Tak też było w moim przypadku. Muszę jednak przyznać że miłość do modelarstwa odkryłem w sobie dość późno, kilka lat przed powstaniem parku. Wcześniej zajmowałem się czymś innym – marketingiem internetowym w turystyce.

Na czym polega atrakcyjność Parku Miniatur i Kolejek dla turystów? Przede wszystkim na oryginalności twórczego pomysłu i dbałości o dostarczenie zwiedzającym jak największej ilości frajdy.

SOPOT

Latarnie wykonane są w skali 1:10, co oznacza, że wysoka na 45 metrów Latarnia w Niechorzu ma tutaj 450 cm i można dokładnie obejrzeć wszystkie jej szczegóły architektoniczne. Każda z budowli posiada swoją historię, ciekawe legendy, które można usłyszeć podczas zwiedzania. Jest tutaj zarówno miniatura najwyższej latarni nad polskim morzem – w Świnoujściu, jak i najmniejszej: z Jastarni.

Co możemy zobaczyć w Parku?

Kolejek jest tu cała masa. Kursują one po ponad 1000 metrów torów, na trasie z miniaturowymi dworcami, stacjami, semaforami, zwrotnicami i tunelami. Natknąć się tu można na miniatury i repliki rzeczywiście istniejących lokomotyw i parowozów z taborami. Bajkowe ciuchcie szczególnie podobają się najmłodszym dzieciom. Na stacjach czekają na swoje składy malutcy pasażerowie. Wszystko to jest w skali G – ogrodowej, czyli zostało pomniejszone 22,5 raza. Odnosimy wrażenie, jakbyśmy oglądali jakieś małe, bajkowe miasteczko.

Obraz może zawierać: 2 osoby, drzewo, na zewnątrz i przyroda

Po ponad 300-metrowej trasie można przejechać się repliką prawdziwego parowozu Px48. Jedyna w Polsce Kolej Parkowa Px48 została pomniejszona dokładnie 6 razy i bardzo wiernie odtworzona. Na trasie można spotkać jeszcze dwa parowozy (w tym jeden bajkowy). Z komina wydobywa się dym, a z wnętrza słychać dźwięki prawdziwej maszyny parowej.

Po zakończeniu zwiedzania zrelaksujemy się przy kawie, deserach czy lodach w kawiarni znajdującej się na terenie parku. Dla najmłodszych zorganizowano tu specjalnie dla nich miejsce na zabawę. Znajdziemy tu również sklep z pamiątkami, w którym kupić pamiątki z wakacji.

 

B – jak biznes turystyczny dla całej rodziny

Sezon letni nad polskim morzem trwa realnie 2 miesiące i to jest czas wytężonej pracy i wysiłku, czas sprawdzianu dla wszystkich pracowników. To właśnie oni w obecnych czasach są kluczowym elementem całego biznesu. Przewodnicy, obsługa kasy, animatorzy czy obsługa gastronomii – ich praca sięga daleko poza zwykłe, automatyczne czynności. Turysta to specyficzny klient, który oczekuje podświadomie świetnego kontaktu z pracownikami. Potrzebuje być prowadzony „za rękę”, potrzebuje poczuć się swobodnie, wesoło, odprężony. W tym kontekście warto zdać sobie sprawę, że najważniejszy element, który stanowi filar takiego biznesu, to zaangażowani pracownicy.

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie siedzą, tłum, drzewo, buty i na zewnątrz

Każdego roku co tydzień w sezonie letnim organizujemy tzw. Poniedziałki rodzinne. Są to dni pełne atrakcji dla całych rodzin. Idea ich powstania była taka, aby angażować całe rodziny do działania, zabawy, współpracy. Pomysł przyjął się bardzo dobrze. Całe rodziny przyjeżdżają do nas, aby wspólnie pobawić się i zarazić pasją modelarstwa. W trakcie takich dni można spróbować swoich sił np. w składaniu modeli kartonowych czy (bardziej dla malutkich dzieci) malowaniu modeli styropianowych.

Na terenie Parku jeżdżą miniaturowe bajkowe lokomotywy, które wzruszają nie tylko najmłodszych. Wielu ze starszych ludzi opowiada z łezką w oku, że miało lub chciało mieć takie pociągi w dawniejszych czasach. Wspomnienia te budzą bardzo dużo radości.

Obraz może zawierać: 4 osoby, ludzie stoją i na zewnątrz

C – jak ciągły rozwój

Park powstał w 2012 roku i, choć wydawać by się mogło, że to niedawno, to tak naprawdę wiele się przez te lata zmieniło. Teren Parku powiększył się kilkukrotnie i obecnie wynosi ok. 10 000 m2. Kiedyś posiadaliśmy 8 miniatur, dziś –  stoi ich u nas kilkadziesiąt. Sieć kolejek powstała od podstaw i dziś posiadamy największą w Polsce: ponad 1000-metrową trakcję kolejową w ogrodzie. Każdego roku rodzą się nowe pomysły budowy lub modernizacji.

Cały park zwiedzamy z przewodnikiem. To on jest odpowiedzialny za przekazanie wiedzy na temat miniatur budowli, które znajdują się na terenie Parku. Mamy tutaj latarnie morskie, a historia latarnictwa sięga kilka tysięcy lat p.n.e. Wspomina się np. pierwsze wzmianki o palonych ogniskach u wybrzeży Egiptu, które ułatwiały nawigację.

Obraz może zawierać: niebo i na zewnątrz

Dzieło Pana Bartłomieja i jego współpracowników stanowi naprawdę cenną lekcję dla każdego, kto chciałby się rozwijać w biznesie turystycznym. To efekt połączenia pasji, wytężonej pracy i sympatii do turystów – bo bez tej ostatniej działania w branży nie mają żadnego sensu. Warto odwiedzić to niezwykłe miejsce i na własne oczy przekonać się, jak takie turystyczne ABC wygląda w praktyce!

Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie, ul. Marynarki Wojennej 15, 72-420 Dziwnów

https://www.park-miniatur.pl/

zdjęcia: facebook.com/Park.Miniatur.i.Kolejek